Ano česko-slovenskému hokeji!

 

11 manažerů, mimo Sparty a Liberce, kteří jsou proti a údajně Č.Budějovic, které se zdržely hlasování, se rozhodlo uzavřít nejvyšší českou hokejovou soutěž. Co na tom, že v anketě iDnes.cz se proti uzavření vyslovilo 32 299 čtenářů a pro jen 2 163. Na novinky.cz bylo proti uzavření necelých 93% z 34 614 hlasujících (k 2.2.2012). Manažeři dotyčných 11-ti týmů jsou stále přesvědčeni o své pravdě, nedbaje počtu odpůrců. Dovolíme si tvrdit, že uzavření hokejové extraligy nemusí notně znamenat konec českého hokeje, ale rozhodně je krokem zpět. Namísto uzavírání se do vcelku nežádoucího spolku, jsme naopak pro jeho větší otevření, čímž mohou všichni pouze získat.

 

Naší představou je založení česko-slovenské hokejové ligy, se zachováním nižších národních lig.

 

Verzí je samozřejmě mnoho, ale námi představovaná varianta se nám jeví jako nejzajímavější a nejspravedlivější. Nezastupujeme žádné lobby, ale doufáme, že můžeme tvrdit, že širokou fanouškovskou veřejnost.

 

Neradi bychom viděli zvyšování počtu účastníků takové ligy na úkor její kvality, proto by jsme byli pro zachování počtu 14-ti účastníků, což by znamenalo přenechání několika míst slovenským týmům. Zpočátku by se na slovenské straně jednalo zřejmě jen o týmy Slovanu Bratislava a Košic, které se už zkoušeli do české extraligy přidružit. Opět by jsme rádi zmínili anketu iDnes.cz, kde pro přijetí slovenských týmů hlasovalo 18 576 lidí a proti bylo 5 058 (opět k 2.2.2012). Rozdíl už to není tak velký jako v případě uzavření Extraligy, poměr je ale stále celkem jednoznačný. Na Sme.sk podpořilo snahu Slovanu a Košic o vstup do české Extraligy 80% z 2 405 hlasujících.

V dalších letech by pak klidně mohlo dojít k expanzi dalších týmů ze Slovenska, došly by-li k tomu sportovní cestou či odkupem licence od nějakého týmu z Extraligy. Podle nás by však bylo nejvhodnější, aby takovou společnou ligu hrály minimálně čtyři týmy ze Slovenska, zmíněný Slovan a Košice, a podle výsledků například z letošního ročníků slovenské Tipsport Extraligy zřejmě také Skalica a Poprad (samozřejmě nelze opomenout Trenčín a ani další kluby). Pokud by bylo zastoupení slovenských týmů takovéto, neznamenalo by to jen zlepšení pro slovenský hokej, ale i pro ten český, jelikož více týmů z české extraligy by hrálo Českou národní ligu, která by tím získala jak na kvalitě, tak na atraktivitě a fanouškovském zájmu, tudíž by nemuselo ani docházet k úbytku sponzorů. Na druhou stranu, Slovenskou národní ligu by pravděpodobně čekala opačná situace, protože k jejímu doplnění by došlo týmy z dnešní 1.ligy. Její kvalita by tak zřejmě poklesla, ale v celkovém pohledu by se i tak stále jednalo o přínos.

Systém celé ligy by mohl z velké části zůstat zachován - 52 kol, 6 týmů postupujících přímo do play off + 4 hrající jeho předkolo. Mimo přijetí několika slovenských týmů by se jednalo ještě o jednu zásadní změnu a to je systém baráže, která by byla široká a potkala týmy na 11.-14.místě po 52.kolech základní části. V Extralize by se nemuselo hrát beztak nezáživné play out a v národních hokejových ligách by se nemuselo hrát play off, jelikož by do této široké baráže postupovali týmy na prvních dvou místech po základní části (2 z Česka a 2 ze Slovenska), čímž by vznikla široká, osmičlená baráž, kde by se hrálo dvoukolově každý s každým. Takto široká baráž by zcela jistě přitáhla diváky a zachovávala by Extraligu otevřenou odspodu a případný sestup by pro extraligový tým nemusel být žádnou tragedií, jelikož by byla velká šance k jeho rychlému návratu.

 

Rázně odmítáme jakékoliv choutky „vyvolených“ 11-ti manažerů o uzavírání české hokejové Extraligy a naopak podporujeme její větší otevřenost, která by jistě vedla k jejímu zatraktivnění a zkvalitnění. Vydělat na tom může jen hokej a fanoušek v obou zemích. Vyjádřete svůj názor.

 

Hokej pro lidi, lidi na hokej!

 

Veškeré kopírování a zveřejňování je POVOLENO!